Rzeszów jest nie tylko centrum życia gospodarczego regionu, ale również centrum kulturowym oraz ośrodkiem największej aktywności naukowej, artystycznej i edukacyjnej na Podkarpaciu. Rzeszów jest dynamicznie rozwijającym się miastem młodych i przedsiębiorczych ludzi, w którym średnia wieku wynosi 39 lat. Z każdym rokiem miasto przyciąga nowych mieszkańców, którzy chcą w Rzeszowie studiować, rozwijać swoje pasje, tworzyć innowacyjne przedsiębiorstwa, pracować w największych światowych firmach oraz mieszkać w przyjaznym i zadbanym otoczeniu. Jednym z najważniejszych osiągnięć naszego miasta jest utrzymanie stałego wzrostu liczby mieszkańców. Według danych GUS ich liczba wzrosła w ostatnich latach o 12%, a do 2050 roku, obok Warszawy, nasze miasto będzie jedynym, w którym populacja będzie nadal rosła. W relacji do swoich rozmiarów Rzeszów jest również wyjątkowo prężnym ośrodkiem akademickim z liczbą ponad 50 tys. studentów, co stanowi prawie jedną trzecią ogólnej liczby mieszkańców.

Co przyciąga młodych do Rzeszowa? Jest to zdecydowanie oferta akademicka z nowoczesnymi kierunkami kształcenia oraz ośrodkami wyposażonymi w najnowszej generacji sprzęt do nauki oraz realizacji badań. Daje to możliwość prowadzenia zajęć opartych nie tylko na teorii, ale w dużej mierze na praktyce. Efektem wysokiej jakości kształcenia na rzeszowskich uczelniach są liczne sukcesy studentów w konkursach organizowanych na całym świecie, takie jak zwycięstwo zespołu Legendary IV z Politechniki Rzeszowskiej w zawodach łazików marsjańskich „European Rover Challenge”, sukces studenta WSIiZ w konkursie „International Photography Awards”, uznawanym za fotograficzne „Oscary” a także wejście do finału „Microsoft Imagine Cup 2016” reprezentantów obu uczelni.

Rzeszów jest najlepszym miejscem na start w dorosłość. Potwierdzają to wyniki rankingu przygotowanego przez Gazetę Wyborczą, według którego w naszym mieście żyje najwięcej młodych osób. Młodym rodzicom Rzeszów oferuje najwięcej miejsc w żłobkach. Znaleźliśmy się również w czołówce, jeśli chodzi o dostępność miejsc w przedszkolach, do których w Rzeszowie uczęszcza ponad 90% dzieci.

W mieście promuje się i wdraża programy współpracy biznesu i nauki. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych kształcą się na kierunkach dostosowanych do potrzeb rynku pracy, głównie sektora lotniczego (technik awionik, technik mechanik lotniczy, stewardesa, operator obrabiarek sterowanych numerycznie). W najnowszym Rankingu „Miast uczących się”, opracowanym przez Fundację Shumanna, Rzeszów zajął drugie miejsce w Polsce tuż za Warszawą. Doceniono przede wszystkim jakość kapitału ludzkiego oraz liczbę wykształconych specjalistów i współpracę między firmami.

Lokomotywą gospodarczą miasta i regionu jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza. Założony w 2003 r. klaster obecnie zrzesza 150 członków – przedsiębiorstwa, instytucje naukowe i ośrodki naukowo-badawcze z południowo-wschodniej Polski. Składające się na tę wyjątkową markę przedsiębiorstwa dostarczają blisko 90% polskiej produkcji lotniczej. Zapewnia to stały wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Rzeszów, w okresie 2004 – 2012, według raportu PwC, odnotował wśród 12 metropolii polskich, największy bo aż 58% wzrost PKB przy średniej na poziomie 34 %. Rzeszów skutecznie wykorzystuje swoje atuty i staje się jednym z najbardziej dynamicznych i nowoczesnych ośrodków metropolitalnych w Polsce.

Na atrakcyjność miasta zdecydowanie wpływa również jego lokalizacja, dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa oraz specjalizacja usług. Tworzone są Specjalne Strefy Ekonomiczne zlokalizowane blisko międzynarodowego lotniska, drogi ekspresowej S19 oraz autostrady A4. Dzięki polityce inwestycyjnej miasta oraz dostępności ulg podatkowych w ostatnich latach na inwestycje w obrębie Rzeszowa zdecydowały się takie firmy jak: MTU Aero Engines, BorgWarner Turbo Systems Poland, Goodrich Aerospace Poland, Vac Aero International, Hamilton Sundstrand, Raben Group, Heli One, McBraida Poland, Software Mind i wiele innych. Ponadto, w Rzeszowie swoją siedzibę mają liczne firmy informatyczne, takie jak największa w tej branży firma w Europie Środkowo-Wschodniej ASSECO Poland, a także OPTeam S.A. ZETO-RZESZÓW Sp. z o.o. SoftSystem Sp. z o.o. TOP SA Ideo Sp. z o.o., Solveo Software Solutions, czy G2A Sp. z o. o. Subregion rzeszowski jest na drugim miejscu
w UE pod względem zapotrzebowania na informatyków.

Spójna strategia rozwoju i promocji Rzeszowa oraz konsekwencja w działaniu władz miejskich sprawia, iż Rzeszów coraz częściej zauważany jest na całym świecie i obierany jako miejsce lokowania oddziałów i siedzib przez największe międzynarodowe firmy. W rankingu „Miasta Atrakcyjne dla Biznesu” realizowanym przez miesięcznik Forbes po raz drugi z rzędu uznano, że stolica Podkarpacia to najbardziej atrakcyjne miasto dla biznesu w kategorii miast od 150 tys. do 300 tys. mieszkańców. Rzeszów został również odznaczony międzynarodowym certyfikatem „Najlepsze Miejsca dla Biznesu” i flagą atrakcyjności inwestycyjnej przez Europejskie Zgromadzenie Biznesu i tym samym znalazł się w gronie 12 miast z całego świata, które otrzymały takie wyróżnienia.

Polityka gospodarcza miasta przynosi realne rezultaty. Efektem takich działań jest bardzo niska stopa bezrobocia w mieście, która wynosi około 5%. Rzeszów jest również niekwestionowanym liderem wśród polskich miast pod względem kwot wydatków inwestycyjnych przypadających na jednego mieszkańca, w wysokości prawie 3 tys. zł. Według danych Urzędu Statystycznego w przeciągu ostatnich 10 lat płace w Rzeszowie wzrosły o 91,4%.

Nauka i praca to nie jedyne aktywności, które można wykonywać w Rzeszowie. W mieście tworzona jest bogata oferta kulturalna oraz rozrywkowa, dzięki której każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejszym przystankiem na imprezowej mapie Rzeszowa jest największy festiwal kulturalny organizowany w tej części kraju czyli „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury”. Koncert Główny, organizowany w ramach festiwalu na Stadionie Miejskim, stał się już kulturalną wizytówką miasta, gromadząc miłośników muzyki z rożnych miejsc nie tylko kraju ale również z zagranicy.

Dla studentów, równie ważną datą w kalendarzu jest maj, kiedy stają się „właścicielami” Rzeszowa. Prezydent miasta przekazuje żakom symboliczny klucz do bram miasta jako oficjalne rozpoczęcie Juwenaliów. Po odebraniu klucza na scenie rzeszowskiego rynku w stronę miasteczka akademickiego wyrusza najbardziej kolorowy i barwny korowód przebierańców.

Warto również wspomnieć o święcie najbardziej rozpoznawalnego deptaka miejskiego czyli ulicy
3 Maja, zwanej kiedyś Paniagą od której to święto wzięło swoją nazwę. W ramach dorocznego festiwalu organizowane są koncerty, różnorodne pokazy, stragany regionalnych wystawców również z miast partnerskich. Ostatnia edycja święta poświęcona była Węgrom.

Co trzy lata Rzeszów staje się stolicą Polonii z całego świata. W mieście odbywa się Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, którego najbliższa edycja będzie miała miejsce w lipcu 2017 roku. W wydarzeniu bierze udział kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych z całego świata, m.in. z Kanady, USA, Niemiec, Francji, Australii, Brazylii, co jeszcze bardziej podkreśla coraz większy międzynarodowy charakter miasta.

Rzeszów jest również miastem, w którym rozwija się sport oraz powstają liczne obiekty sportowe. Swoje miejsce z pewnością znajdą tutaj biegacze, którzy mogą swobodnie korzystać z kilkunastu kilometrach ścieżek wzdłuż Wisłoka a co roku organizowane są liczne imprezy biegowe zarówno te na 5 jak i 105 km.

Rowerzyści w Rzeszowie mogą poruszać się na swoich jednośladach po ok 126 km. ścieżek rowerowych a rolkarze oraz deskorolkowcy przez okrągły rok mogą korzystać z jednego z najbardziej nowoczesnych, krytych skateparków przy hali Podpromie oraz dirtparku do ekstremalnej jazdy rowerowej. Swoje miejsce znajdą tam również narciarze snowboardziści, którzy w zimie, po opadach śniegu mogą korzystać ze snowparku z licznymi elementami związanymi z freestylową odmianą sportów zimowych.

Dla tych, którzy od uprawiania sportu, wolą jego oglądanie, Rzeszów oferuje m.in. mecze siatkarskie wielokrotnego mistrza Polski Asseco Resovii, wyścig kolarski Tour de Pologne, czy mecze żużlowe Stali Rzeszów.

Oprócz bogatej oferty kulturalnej i rekreacyjnej, pojawiają się liczne nietypowe formy aktywności. Do takich należą m.in. Share Lock, Bumper Ball, Hammerland, Happy Jump. Share Lock to jeden z trzech funkcjonujących w mieście pokoi zagadek, w których zabawa polega na tym, że w wyznaczonym czasie należy opuścić pokój korzystając z pozostawionych w nim wskazówek. Z kolei Bumper Ball to nowe podejście do piłki nożnej – zawodnicy grają w piłkę mając na sobie balony napełnione powietrzem, stąd nazwa gry. Hammerland to raj dla majsterkowiczów, można tutaj „pobawić się” w konstruktora. Happy Jump to kolejna aktywna forma spędzania czasu – kilkadziesiąt połączonych ze sobą trampolin jest skutecznym sposobem na odstresowanie się.

Rzeszów jest miastem różnorodnym. Zarówno miłośnicy sportu i kultury jak i Ci którzy szukają stabilnej pracy, wysokiej jakości kształcenia oraz przyjaznego miejsca do życia dla siebie i swojej rodziny, znajdą tutaj swoje miejsce.