Dr Wergiliusz Gołąbek

Rektor WSIiZ

Z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania związany od 2004 roku, na początku jako pracownik naukowo-dydaktyczny, a następnie jako Prorektor ds. Nauczania oraz Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy.

Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydział Nauk Historycznych i Społecznych), magister (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wydział Teologii).

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na filozofii i etyce, a także wokół związków tych dyscyplin z życiem gospodarczym, dziennikarstwem, turystyką, literaturą i sztuką. Baczny obserwator zmian kulturowych i społecznych na przełomie XX i XXI wieku.

Od 1980 roku związany z Filharmonią Rzeszowską, z krótką przerwą w latach 1988 – 1989, gdy kierował Orkiestrą Wojciecha Rajskiego, znaną później jako Polska Filharmonia Kameralna w Gdańsku. Odbył z nią liczne tournée zagraniczne w Europie oraz w Chinach, co pozwoliło mu na zdobycie szerokiego doświadczenia menedżerskiego.

W latach 1990-2006 Dyrektor Naczelny Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. W czasie jego działalności rzeszowska orkiestra symfoniczna stała się orkiestrą zaliczaną do najlepszych w Polsce, a łańcucki festiwal, pomimo poważnych problemów organizacyjno – finansowych, ugruntował swoją pozycję wśród najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Europie. Pod jego kierownictwem zarówno orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, jak i Polskiej Filharmonii Kameralnej w Gdańsku, nagrały wiele płyt, między innymi dla wytwórni amerykańskich, europejskich oraz polskich.

W 1994 roku, jako jeden z nielicznych Polaków, przebywał na zaproszenie rządu amerykańskiego na stypendium szkoleniowym w Stanach Zjednoczonych poświęconemu zagadnieniom związanym z kierowaniem i zarządzaniem instytucjami artystycznymi.

Był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej w 2000 roku i współredaktorem Karty Kultury Polskiej przygotowanej pod auspicjami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Członek Rady Nadzorczej spółki Copernicus Center Press Sp. z o.o. Były wiceprezydent Konferencji Dyrektorów Filharmonii Polskich, laureat Nagrody Miasta Rzeszowa. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medalem Gloria Artis. Prowadzi wykłady gościnne na Uniwersytecie Warszawskim. Autor wielu ekspertyz dla Ministerstwa Kultury, Sejmowej Komisji Kultury oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

Miłośnik filmu, literatury, poezji oraz sztuki. Wolny czas spędza w ukochanych Piaskach nad Pilicą.

Autor wielu ekspertyz dla Ministerstwa Kultury, Sejmowej Komisji Kultury i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.
Artykuły w pracach zbiorowych:

1. Zmiany Kulturowo-Społeczne w Okresie Transformacji w: Jakie Państwo?, wydane przez: Instytut Teologiczno – Pastoralny im. bł. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie i Wydział Nauk Historycznych i Społecznych UKSW w Warszawie, Rzeszów 2005

2. Nauka i mądrość w Sedes Sapientiae, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, Zamość 2005

Prowadzone przedmioty: Etyka, Filozofia, Socjologia, Socjologia kultury.

Materiały dla studentów dostępne są na platformie BlackBoard.

Większość społeczeństwa nie wie, czym jest nauka, z Rektorem WSIiZ dr Wergiliuszem Gołąbkiem rozmawia red. Grzegorz Boratyn, TVP Rzeszów, 29 listopada 2019.

Odc. #10. Rektor Wergiliusz Gołąbek, Cykl wywiadów z wykładowcami WSIiZ, „1×1 Z Szymonem Tarandą”, 4 czerwca 2018

DANE KONTAKTOWE

Rektor WSIiZ
dr Wergiliusz Gołąbek
e-mail: wgolabek@wsiz.rzeszow.pl
Biuro Rektora, p. RA201


KONSULTACJE REKTORSKIE

Po uprzednim ustaleniu terminu:
Kierownik Biura Rektora – mgr Agnieszka Sieczek
tel. 17/866 11 65, e-mail: asieczek@wsiz.rzeszow.pl
Poniedziałki: 11:00 – 13:00


KONSULTACJE DYDAKTYCZNE

Poniedziałki: 11:00 – 13:00

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

ul. Sucharskiego 2,
35-225 Rzeszów

tel.: 17 866 11 11
fax: +48 17 866 12 22
e-mail: wsiz@wsiz.rzeszow.pl

Wszelkie Prawa Zastrzeżone, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie © 2008-2020