Diagnoza i kierunki ewolucji systemu emerytalnego – seminarium na WSIiZ 

Temat reformy emerytalnej jest dziś w Polsce kluczowym zagadnieniem, które dotyczy wszystkich pracujących Polaków. Już 19 maja Instytut Badań i Analiz Finansowych WSIiZ oraz Polskie Stowarzyszenie Ubezpieczenia Społecznego Oddział Południowo-Wschodni zorganizuje seminarium pt.: "Diagnoza i kierunki ewolucji systemu emerytalnego".

W seminarium, które odbędzie się w Tabernie pod Sosnami wezmą udział osoby na co dzień zajmujące się kwestiami związanymi z systemem emerytalnym w Polsce, będą to m.in. dr Marcin Wojewódka, Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Antoni Kolek, Dyrektor Gabinetu Prezesa ZUS, dr Sylwia Pieńkowska-Kamieniecka, Prezes oddziału Warmińsko-Mazurski Polskie Stowarzyszenie Ubezpieczenia Społecznego i wykładowca Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Dodatkowo na seminarium zapowiedzieli swoją obecność posłowie na Sejm RP: Joanna Frydrych, Magdalena Kochan, Sławomir Piechota oraz Jarosław Duda.

- Od lat jesteśmy bombardowani informacjami, że wysokość naszych emerytur będzie pozostawiać wiele do życzenia oraz że nasz system emerytalny poważnie niedomaga. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy i jak go poprawić? O tym będą dyskutować uczestnicy seminarium organizowanego przez Instytut Badań i Analiz Finansowych WSIZ oraz Polskie Stowarzyszenie Ubezpieczenia Społecznego, które odbędzie się 19 maja w Kielnarowej. – informuje dr Jacek Rodzinka, ekonomista dyrektor ds. Rozwoju Komercji Instytutu Badań i Analiz Finansowych.

Warto dodać, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który w ostatnim czasie obniżył wiek emerytalny, co wg. ekspertów spowoduje zmniejszenie ilości osób czynnych zawodowo. Już dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobiera z budżetu centralnego dodatkowe dziesiątki miliardów złotych, gdyż składki płacone do ZUS nie pokrywają kosztów wypłat świadczeń emerytalnych. Kwota dopłat z każdym rokiem jest większa, a obniżenie wieku emerytalnego spowoduje konieczność jeszcze mocniejszego zaangażowania budżetu Państwa. Z tego powodu w najbliższym czasie Polskę czeka poważana dyskusja o systemie emerytalnym. Wnioski z seminarium "Diagnoza i kierunki ewolucji systemu emerytalnego" posłużą do wyznaczenia nowych kierunków reform emerytalnych.

Agenda
Opublikowano: 2017-05-12