Strzelnica Multimedialna 

Strzelnica multimedialna jest obiektem, który pozwala na prowadzenie zajęć ze szkolenia strzeleckiego. Stanowi ona odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie prowadzenia zajęć w sposób praktyczny, a jednocześnie umożliwia znaczne podniesienie atrakcyjności zajęć. Przy tym jest to obiekt profesjonalny, który pozwala na znacznie bardziej złożone programy strzelań niż tradycyjna strzelnica. Zastosowanie imitacji odrzutu przy broni krótkiej sprawia, że strzelanie na tym obiekcie jest maksymalnie urealnione.

Strzelnica, dzięki rozbudowaniu do trzech ekranów, pozwala na imitację tzw. Killing room, znanego ze szkoleń policyjnych i wojskowych. Każdy użytkownik może sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, ale też swój refleks i umiejętność podejmowania decyzji w rozbudowanych scenariuszach, jakie są zawarte w oprogramowaniu strzelnicy.

Na wyposażeniu będzie osiem sztuk broni. Dwie sztuki broni krótkiej są bez imitacji odrzutu i z widocznym śladem lasera na ekranie, co pozwala na łatwe zapoznanie się z metodami prowadzenia strzelania. Kolejne dwa pistolety, z imitacją odrzutu oraz bez widocznego śladu lasera, pozwalają na strzelanie w warunkach zbliżonych do realnych. Cztery imitacje broni długiej stanowią kolejny etap szkolenia strzeleckiego. Zastosowany w strzelnicy multimedialnej czujnik ruchu pozwoli na wprowadzenie elementu gier, w których strzelający będzie mógł korzystać z ukryć, przemieszczać się w wirtualnym świecie gry czy też unikać ataku przeciwników.

Oprócz strzelnicy stacjonarnej Uczelnia posiada też strzelnicę przenośną, wyposażoną w jeden ekran. Pozwala ona na prowadzenie strzelania w uproszczonej formie i może stanowić wstępny etap zajęć przygotowujący do aktywności na strzelnicy stacjonarnej.

Dlaczego jest wyjątkowa?
Jest to jedyny takiej klasy obiekt w regionie i wyłączając instytucje „siłowe” w kraju. Konfiguracja i wyposażenie tej strzelnicy sprawia, że jest to urządzenie przydatne do realnego podnoszenia umiejętności strzeleckich, a także przeprowadzenia zupełnie nowatorskich zajęć w sposób bardzo atrakcyjny.

Jakie daje możliwości studentom?
Studenci mogą korzystać ze strzelnicy w warunkach zajęć laboratoryjnych ze szkolenia strzeleckiego, ćwiczeń sprawnościowych, a także na innych zajęciach, w trakcie których strzelnica będzie wykorzystywana w celu upraktycznienia i uatrakcyjnienia procesu dydaktycznego. Jednocześnie w ramach Koła Strzeleckiego studenci będą mieli możliwość prowadzenia każdego typu zajęć z wykorzystaniem całego potencjału strzelnicy. Zróżnicowanie broni, jej charakterystyka i stopień urealnienia strzelania za jej pomocą, jak i zastosowanie strzelnicy przenośnej jako etapu wstępnego przed użytkowaniem strzelnicy stacjonarnej, pozwala na wiele interesujących konfiguracji zajęć strzeleckich.

Co oferuje firmom?
Strzelnica będzie stanowić nie tylko atrakcyjną możliwość prowadzenia ciekawych zajęć oferowanych pracownikom instytucji zewnętrznych, ale też będzie służyć podniesieniu sprawności funkcjonariuszy służb mundurowych w takich warunkach strzelania, jakie są niemożliwe do uzyskania na zwykłych strzelnicach. Zajęcia na strzelnicy multimedialnej pozwalają na lepsze przygotowanie się do egzaminów resortowych i poprawy swojej pozycji służbowej. Wykorzystanie tej strzelnicy będzie korzystne zarówno dla policjantów, żołnierzy, jak i strażników miejskich czy pracowników ochrony. W oparciu o ten obiekt można prowadzić szkolenia rezerwistów, organizacji proobronnościowych typu ZS Strzelec czy harcerstwo.

Wyposażenie

Strzelnica stacjonarna:
•    Trzy ekrany o wymiarach 2 m x 1,5 m ustawione wokół strzelającego,
•    Komputer z oprogramowaniem,
•    Czujnik ruchu,
•    Projektor,
•    dwie szt. broni krótkiej w konfiguracji podstawowej,
•    dwie szt. broni krótkiej z imitacją odrzutu i ukrytym śladem lasera na ekranie,
•    cztery szt. broni długiej z ukrytym śladem lasera na ekranie.

Strzelnica przenośna:
•    Ekran,
•    Projektor,
•    Laptop z oprogramowaniem,
•    Broń z zestawu stacjonarnego.

Komentarze na temat możliwości laboratorium
Strzelnica była przez nas testowana i już wówczas w wariancie przenośnym okazała się bardzo atrakcyjnym elementem wyposażenia Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego. System stacjonarny będzie stanowił doskonałe uzupełnienie praktycznego procesu dydaktycznego, a jednocześnie pozwoli na wprowadzenie elementu gier i rywalizacji oraz umożliwi zwiększenie aktywności studentów.

Opiekun:
dr Maciej Milczanowski
mmilczanowski@wsiz.rzeszow.pl